MASTNÉ KYSELINY V MÝDLE

V každém mydláři se ukrývá kreativní tvůrce, řemeslný šílenec a nadšený realizátor svých nových nápadů na další a další mýdlo…jaké teď udělám, co vše dám do složení?

Máme představu, dokonce i recepturu a najednou při výrobě mýdla se začnou chrlit nápady a náš původní záměr nakyne, a nezřídka se receptura otočí o 180°. Jedna z berliček, kterou můžeme v takový okamžik použít, je znalost mastných kyselin, jejich vlastností a chování při práci s různými recepturami, tedy která jak bude reagovat, za co bude zodpovídat, k čemu tam vlastně bude.

Naše mýdlokreativita by ale měla znát odpověď na jednoduchou otázku – jaké mýdlo jsme to vlastně vyrobili? Je vhodné pro citlivou pleť miminka, nebo spíš ne? Bude mýdlo odolné, nebo se bude rozmáčet a na mýdlence blemcat? I zde najdeme odpověď ve složení mastných kyselin receptury.

ZKUSTE ODPOVĚDĚT NA OTÁZKY PRAVDIVĚ (ano/ne)

 • 1
  Dokáži nahradit chybějící olej v receptu za jiný bez fatálních následků na vyrobené mýdlo?
 • 2
  Vím, jaké techniky mi ten či onen olej umožní udělat?
 • 3
  Vím, kolik tekutin mohu do receptury přidat a v jakém množství?
 • 4
  Vím, jak sestavit recept na nejemnější mýdlo na světě pro extracitlivou pokožku, aby to mýdlo zároveň neblemcalo a nerozmáčelo se?
 • 5
  Vím, které oleje použít, aby mýdlo ve sprše vydrželo co nejdéle?
 • 6
  Vím, jak, kdy, jak a do kterých receptur zapracovat i ty nejsložitější ingredience?
 • 7
  Orientuji se v tom, kdy je třeba recepturu zajistit proti oxidaci?

Pokud ve vašich odpovědích převažuje NE, tak můj kurz „Mastné kyseliny I.“ je pro vás přímo stvořený!

Dovedu si představit, jak mnohé z vás děsí povídání o mastných kyselinách. Nerozumíte jim a nejspíš ani rozumět nechcete.
Bojíte se chemie, oddalujete okamžik studia, nepřipouštíte, že byste byli schopni kyseliny pochopit.

Vím to, protože jsem se cítila stejně. Ovšem moje potřeba vyrábět kvalitní mýdlo ve mně zvítězila.
Přála jsem si proniknout do tajů mastných kyselin a musela jsem se o nich spoustu věcí naučit. Teď bych vám to ráda předala.
Snažím se vysvětlovat jednoduše a opravdu jen to, co potřebujeme vědět. Prostě od nechemika nechemikům!

Spolu zvládneme i toto složité téma.

CO O KURZU ŘÍKAJÍ ABSOLVENTKY

Kurz doporučuji všem, kteří chtějí sami sestavovat recepty na mýdlo a zároveň nemají možnost zajet si na kurz osobně. Za hodinu živého vysílání se dozvědí aktuální informace o vlastnostech mastných kyselin a v případě nepochopení mohou klást záludné otázky, které Nasťa vždy pohotově a upřímně zodpoví. Výhodou je, že se k záznamu mohou i později vracet. Ačkoliv cena by se mohla zdát vysoká, vzhledem k hodnotě předaných zkušeností se více než vyplatí.
Jana Tvrzníková
Než jsem absolvovala tenhle kurz, bylo pro mě sestavování receptu na mýdlo jen otázkou kouknutí se, jestli jsem se vešla do doporučených hodnot v tabulce, a pokud prostě ne, vyhazovala jsem, vyměňovala, ubírala nebo přidávala oleje a másla, podle toho, co jsem měla po ruce, dokud jsem se do požadovaného rozmezí nevešla. Po tomhle kurzu jsem ale začala sestavovat recepty úplně jinak. Najednou olej pro nebyl jen olej, ale sestava mastných kyselin. Najednou jsem viděla, co která mastná kyselina ovlivňuje, jak se chová v mýdle, a když bude nějaká ve velké míře, co to bude znamenat. Už jsem jen tupě nezaměňovala oleje a másla podle toho, co dům dal, ale podle složení mastných kyselin. Naučila jsem se, jak je správně “namíchat” podle požadovaného záměru. Tenhle kurz pro mě jednoznačně nebyl zbytečně strávený časem, ani vyhozenými penězi. Protože když jsem si uvědomila, že mydlaření už není pro mě jen tak obyčejným koníčkem, ale že ho chci brát vážně a mít svá mýdla co nejlepší, musím se v prvé řadě pořádně a do hloubky naučit, z čeho se to mýdlo vlastně skládá. A to jsem se naučila. Pod vedením skvělé učitelky Anastasie, která dokázala vše vysvětlit i člověku, pro kterého chemie byl ve škole předmět za trest. Její úkoly a praktická cvičení, do kterých i po skončení kurzu často zavítám, mi opravdu dokázali poradit, jak to mýdlo ve výsledku bude vypadat, a jestli to tak vlastně chci.
Lucie Stéblová

PROBEREME BOD PO BODU

Proč jsou mastné kyseliny důležité pro výrobu mýdla.
Pokročilou teorii saponifikace pro nechemiky.
Z čeho se skládají oleje a co je triglycerid.
Jak vypadají mastné kyseliny (MK).
Základní členění MK: nasycené/nenasycené (mono-/poly-). Co je profil mastných kyselin oleje.
8 mastných kyselin, používaných v mýdlových kalkulátorech: laurová, myristová, palmitová, stearová, ricinolejová, olejová, linolová a linolenová.
Funkce a chování těchto kyselin při výrobě mýdla a jejích charakteristika v hotovém mýdle.
Základní principy sestavení receptur podle profilu MK.

PO LEKCI LEHCE ZVLÁDNETE

 • sestavit recepturu pro různé typy pokožky,
 • sestavit recepturu pro různé mydlářské techniky,
 • vyměnit chybějící olej v receptu za jiný, který zrovna máte,
 • zorientovat se ve vlastnostech mýdla pro uživatele (pěnivost, tvrdost, odolnost, dráždivost, jak se mýdlo bude či nebude rozmáčet, jaký potřebuje samotné mýdlo řežim péče, zda se může použít ve studené vodě apod.),
 • zorientovat se ve vlastnostech mýdlové hmoty při práci (kolik vody si můžete dovolit zredukovat, za jak dlouho nastane stopa a jak dlouho se bude držet, jak receptura bude reagovat na vonné látky, jaké teploty vyžaduje při práci apod.)

Slibuji, že se do mastných kyselin zamilujete, jako já! Uděláme spolu pevný základ nejen pro mýdlotvorbu, ale také pro tvorbu kosmetickou. Žádný olej vám už nebude dělat problém a budete vědět, ve kterém receptu z něj budete mít největší přínos!

Forma: online, na platformě Facebook.

Vhodné pro: mírně pokročilé mydláře, kteří ovládají základy výroby.

Studijní materiály: záznam živého vysílání, prezentace (PDF a PPT), tabulka mastných kyselin, pracovní listy s úkoly, seznam doplňkových zdrojů pro samostudium.

Délka vysílání: 3 hodiny živých vysílání ve skupině na Facebooku.

Přístup k aktuálním materiálům: doživotní .

Období pro vyplnění pracovních listů: do 2 měsíců od zahájení studia (zpětná vazba od vyučujícího).

KURZOVNÉ

 2500 Kč /95EUR

nebo

4500 Kč / 167 EUR   pokud si přejete koupit tento kurz v balíčku s kurzem
SOLNÁ A SOLANKOVÁ MÝDLA

Přihlášení je závazné.  

Období pro splnění úkolů a jejich kontrolu končí v lednu 2021, přístup k lekci - celoživotní!